Opublikowany przez: Familiepl 2020-09-10 13:38:40
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Jonathan Borba on Unsplash
Wiele mam z niepokojem czeka na pierwsze bicie serca swojego dziecka i zastanawia się kiedy to następuje, ale też na pierwsze jego ruchy. Serce dziecka i jego układ krwionośny rozwijają się powoli, dlatego też często nie udaje się zaobserwować bicia serduszka już w pierwszych tygodniach ciąży.
Zazwyczaj serce dziecka zostaje w pełni wykształcone około 27 – 44 dnia ciąży, kiedy to powinno być już dobrze widoczne na USG, ale też w pełni rozwinięte do pełnienia swoich funkcji. Kiedy zaczyna bić serce dziecku? Serce kształtuje się w 6. tygodniu ciąży, natomiast w 8. tygodniu powinnaś już mieć możliwość usłyszenia jego bicia na USG. Specjaliści uznają, ze serce dziecka zaczyna bić ok. 23 dnia życia płodowego.
Zanim jednak zaczyna bić serce dziecku, proces ten zostaje poprzedzony skomplikowanym rozwojem układu krążenia płodu.
Rozwój serca płodu przypada na okres embriogenezy (rozwoju zarodka), począwszy od 3. tygodnia ciąży. Ale wcześniej serce i płuca płodu nie zapewniają mu utlenowania, a funkcję tę zapewnia łożysko. W początkowej fazie rozwoju jest cewą sercową, z której odchodzą dwa rozwidlenia, a około 20 dnia cewa skręca się wokół własnej osi.
Po zakończeniu tego procesu serce płodu zaczyna przypominać serce osoby dorosłej. A jeszcze w trakcie skręcania cewy dochodzi w niej do podziałów wewnętrznych (przedsionki, komory). Dopiero około 44 dnia ciąży cały proces rozwoju serca można uznać za zakończony.
W ciąży często będziesz miała też do czynienia z KTG, które mierzy czynność pracy serca płodu. Prawidłowe tętno płodu waha się od 110 do 160 uderzeń na minutę. W czasie pierwszego badania serca na USG (6-9 tydzień) zwykle wynosi ono 110-120 uderzeń na minutę. Ale szybkość bicia serca dziecka wzrasta w miarę rozwoju ciąży dochodząc nawet do 170. Natomiast tuż przed porodem bije ono nieco wolniej, bo 130 uderzeń na minutę.
BIBLIOGRAFIA: Moje dziecko ma wadę serca, pod red.: prof. dr hab. med. E. Malca, dr hab. med. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej
CZYTAJ TEŻ:
>> Jak ćwiczyć mieśnie Kegla przed ciążą i po porodzie?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.